Co je to doména?

Co je to doména?
Doména (doménové jméno) je název webových stránek, např. google.com. Pod názvem domény se prezentujete na internetu. Pokud chce někdo na internetu nalést vaši webovou prezentaci, tak musí znát název domény.

Druhy démon:

Doména prvního řádu – doména nejvyššího řádu… (Top Level Domain, zkratka TLD) je doména, která je na nejvyšší úrovni všech internetových domén. TLD se dělí na: národní TLD (to je i .cz), generické TLD (např. .org), infrastrukturní TLD (.arpa).

Doména druhého řádu – jde o unikátní název domény, např. google.com. Pokud někdo v Česku řekne doména, tak tím myslí právě doménu druhého řádu. V České republice je pochopitelně nejoblíbenější doména .cz. Následují i další: .eu, .com, .info, .org a řada dalších. Za tyto domény je potřeba platit, např. .cz domény stojí okolo 200 Kč ročně.

Doména třetího řádu – je to tzv. subdoména, která se přiřazuje k již registrované doméně, např. subdomena.google.com. Každý dobrý poskytovatel hostingových služeb nabízí neomezeně subdomén. Domény třetího řádu nabízejí zdarma poskytovatelé freehostingových služeb. Zde máte webhosting i doménu třetího řádu zcela zdarma.

Jak vybrat správnou doménu?
Každý název domény je unikátní. Zpravidla vyjadřuje obsah webové stránky nebo název firmy, která stránku provozuje. Vlastní webové stránky mají státní instituce, firmy, fyzické osoby… Co se týče osobních stránek, tam je vhodné volit název domény, která vychází z vašeho jména, např. „pepa-novak.cz“.

Jednoslovný nebo dvouslovný název domény?
To je samozřejmě jen na vás. Myslete ale na to, že název domény by měl být co nejjednodušší a lehce zapamatovatelný. Lidi si v mnoha případech nepamatují názvy domén, které se skládají z mnoha slov. Optimální název domény je jednoslovný, maximálně dvouslovný. Největší problém jednoslovních domén je ten, že tyto domény jsou již registrovány (ve vlastnictví konkrétní osoby nebo firmy). V případě použití dvou slov, je vhodné slova od sebe oddělit pomlčkou pro snazší čtení (moje-stranka.cz).

Doména by měla být dobře srozumitelná a zapamatovatelná
Pokud chcete, aby si návštěvník vaší webové stránky zapamatoval název domény (aby se mu vryla do paměti), pak volte dobrou srozumitelnost a zapamatovatelnost. Krátký a srozumitelný název domény je logicky dobře zapamatovatelný. Není dobré používat v názvu domény diakritiku. Také nedávejte příležitost k záměně písmen, např. měkkého „i“ za ypsilon. Je také dobré myslet na to, že je ideální, když se vaše doména stejně píše i čte.

Firemní doména
Snad každá firma má dnes své webové stránky, na kterých prezentuje své výrobky či služby. Každá firemní doména by měla vycházet z názvu firmy nebo produktu. Název firemní domény by měl být krátký a srozumitelný (pro lepší zapamatování). V názvu domény volte název vaší společnosti, název nabízené služby nebo název prodávaného zboží.

Proč mít vlastní doménu?
Bez domény se žádná webová stránka nemůže zobrazovat v síti Internet. Kdo není na internetu, jakoby nebyl 🙂

Můžu mít doménu zdarma?
Někteří poskytovatelé hostingových poskytují v rámci hostingových balíčků domény zdarma (v ceně). Jedná se o domény: cz, eu, com, net, org, biz. info. Tyto hostingové balíčky bývají ale dražší.

Domény zdarma nabízejí i společnosti, které nabízejí freehostingové služby (webhosting zdarma). Zpravidla se ale nejedná o plnohodné domény, nýbrž domény třetího řádu (vase-stranka.neco.cz). Navíc tyto „domény“ nejsou va vašem vlastnictví, ale vlastnictví firmy, která poskytuje hostingové služby.

Kde registrovat doménu?
Pokud se rozhodnete registrovat doménu, tak si nejprve musíte ovětřit, zda je tato doména volná. To zjistíte zde: nic.cz Pak požádejte svého registrátora domén o registraci domény. Seznam registrátorů domén je na našem webu – ve článku Kde registrovat doménu?