Co je webhosting

Webhosting
Webhosting je pronájem části cizího serveru. Majitel webové stránky si pronajímá prostor pro části stránky. Pronajímatel serveru se nazývá jako poskytovatel webhostingu. Díky webhostingu se zfunkční a zviditelní webové stránky pro všechny uživatele internetu (bez potřeby mít vlastní server).

Ceny webhostingu
Ceny za webhosting jsou různé, hodně záleží, jaké máte požadavky (kolik domén hostujete, jaký požadujete prostor atd.). Ceny se pohybují od několika desítek korun za měsíc až po několik tisíc. Webhosting může být také zdarma! Webhosting zdarma se nazývá freehosting. Freehosting však mívá významná omezení – má omezenou technickou podporu, omezený prostor… Dost zásadní je to, že s freehostingem je spojeno umisťování reklamy na stránkách.

Skriptovací technologie
Každý poskytovatel webhostingu nabízí skriptovací technologie PHP, ASP, ASP.NET, JSP aj. Co se týče databází jsou nabízeny především MySQL, PostgreSQL a MS SQL. Pro přenos stránek na server se  převážně používá protokol FTP.

Bez domény je stránka nefunkční
Webhosting je pouze samotné umístění stránek na serveru poskytovatele. Aby byla stránka funkční (aby se zobrazovala) je potřeba mít zaregistrovánu doménu. Některé webhostingy nabízejí domény zdarma. Jedná se o domény 3. řádu – www.neco.poskytovatel.cz.

Webhosting a e-mail
Součástí webhostingových služeb jsou e-mailové schránky s antispamovými a antivirovými filtry, stahování pošty do poštovního klienta protokolem POP3, odesílání pošty protokolem SMTP.

Technická podpora
Samozřejmostí webhostingových služeb bývá technická podpora pro zákazníky, tedy možnost v případě technických problémů či dotazů kontaktovat poskytovatele prostřednictvím elektronických komunikačních nástrojů (např. e-mailu). Technická podpora bývá k dispozici nonstop, někdy je však omezená, např. na pracovní dny.

Výhoda a nevýhoda webhostingu
Na jednom serveru má poskytovatel webhostingu umístěny stovky či dokonce tisíce webových stránek. V případě poruchy či přetížení serveru jsou znefunkčněny všechny stránky, které se na serveru nacházejí. Ideální tedy je, pronajmout si celý server. To je však finančně dost náročné. Výhodou webhostingu je nízká cena – zákazník webhostingu zaplatí pouze zlomek toho, kolik by ho stál provoz vlastního serveru.

Typy hostingu
Sdílený webhosting – základní typ webhostingu, kde uživatel provozuje webovou stránku společně s mnoha dalšími stránkami na stejném serveru, který pro webové stránky sdílí systémové zdroje jako je RAM a CPU.
Multihosting – hosting pro více domén.
Virtuální server – vyhrazená část serveru s vlastní instalací operačního systému a služeb. Ideální řešení pro náročnější weby. Nabízí dobrou konfigurovatelnost a větší výkon. Je vhodný zejména pro uživatele se znalostí Linuxu a pro hosting jiných než webových služeb.
Managed server – poskytovatel pronajme zákazníkovi vlastní server, o který se zároveň stará jeho technická podpora. Jedná se o finančně nejnáročnějších řešení.
Dedikovaný server – podnájem celého serveru, který spravuje sám zákazník. Nehrozí tak nestabilita či přetížení serverů způsobené aplikacemi jiného zákazníka. velkou výhodou je vlastní unikátní IP adresa.
Serverhousing – jde o službu umístění vlastního serveru do datového centra poskytovatele. Servery jsou umístěny v Racku, který je sdílen s dalšími zákazníky.
Rack housing – pronájem rackové skříně (pronájem celého Racku nebo jeho vyhrazené části) v datovém centru poskytovatele, kam umístí vlastní server nebo více serverů.
CloudHosting – funguje stejně jako fyzické servery a mají podobné funkce, jako je ukládání dat a spouštění aplikací.